Sali

Dugi Otok

O destinaciji

Sali su jedno od 12 mjesta na Dugom otoku – jednom od najljepših i najvećih otoka na Jadranu, čije ime opravdava njegova duljina od oko 45 kilometara.
Ovo je idealna destinacija bez obzira želite li opuštajući ili aktivni odmor te idealna polazišna točka za otkrivanje izuzetnih prirodnih ljepota Dugog otoka.
Mjesto Sali, smješteno na sjeveroistočnoj obali otoka, općinsko su i administrativno središte Dugog otoka te mjesto s najviše stanovnika.

Svojim turističkim objektima, neposrednom blizinom Parka prirode Telašćica te Nacionalnog parka Kornati, Sali su mjesto idealno za opuštanje. S druge strane, svi ljubitelji aktivnijeg odmora mogu u Salima iznajmiti brodicu, bicikl ili skuter i na taj iskusiti ljepote samog mjesta i cijelog otoka, a postoji i taksi služba koja nudi vožnje po cijelom otoku.

Za više detalja posjetite www.dugiotok.hr.

Povijest

Sali su mjesto tisućgodišnje ribarske tradicije, potvrđene pisanim dokumentima iz 10. stoljeća, a prastari maslinici koji okružuju naselje svjedoci su intenzivne poljoprivredne djelatnosti održavane kroz stoljeća.

Saljsku kulturnu baštinu zastupaju sakralni objekti kao što je to župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije sa raskošnim drvenim oltarom iz 17. stoljeća i natpisima na glagoljici te crkvice sv. Roka i sv. Nikole, dok u saljskim poljima postoje ostaci tlocrta drugih kršćanskih crkava.

U masliniku Saljsko polje nalaze se masline stare do 700 godina, što uz veličinu stabala predstavlja jedinstveno ekološko područje na ovom prostoru. Zbog starosti i same veličine stabala ovaj maslinik predstavlja značajan hortikulturni objekt na našoj obali, koji je proglašen botaničkim rezervatom.

Lokalno stanovništvo maslinik zove “maslinova šuma”, a pretpostavlja se da su ga počeli saditi stari Grci, koji su imali posjede na otoku. Po svojoj starosti, prostranosti i izgledu, maslinik Saljsko polje predstavlja jedinstvenu botaničku, estetsku i turističku vrijednost.

Atrakcije i događanja

Park prirode Telašćica

Park prirode Telašćica nezaobilazna je atrakcija Dugog otoka. Udaljen svega nekoliko kilometara od mjesta Sali, možete ga posjetiti pješice ili biciklom, uživajući putem u prekrasnim vidicima, ili pak nekim bržim prijevoznim sredstvom. Što god odabrali, Telašćicu morate iskusiti.

Zaljev Telašćica jedna je od najsigurnijih i najvećih prirodnih luka na Jadranu sa čak 25 uvala i plaža. S druge strane Parka, osim prekrasnih panoramskih vidika, ne smijete propustiti fenomen dugootočkih stijena, koje se uzdižu preko 160 metara nad morem i spuštaju do 90 metara u dubinu.

Još jedan fenomen parka prirode Telašćica je slano jezero Mir, sa ljekovitim muljem.

Za više detalja posjetite www.dugiotok.hr.

U parku možete susresti jednog od otočkih magaraca koji slobodno šeću uvalom Mir, možete sudjelovati u organiziranim turama prirodom, krstarenjima ili uživati u morskim specijalitetima u nekoliko ugostiteljskih objekata na području Parka.

 

Slano jezero “Mir”

Jezero “Mir” nalazi se na jugozapadnom dijelu Parka prirode Telašćica. Jezero se smjestilo u uskom dijelu kopna između zaljeva Telašćica i otvorenog mora. Dužina mu je otprilike 900 m, a najveća širina oko 300 m. Najveća dubina je 6 m. Jezero je slano jer je podzemnim kanalima povezano s morem. Salinitet mu je uglavnom viši od okolnog mora zbog izražene evaporacije i zatvorenosti jezera. Obala jezera je najvećim dijelom niska i stjenovita, s brojnim škrapama, dok se samo na krajnjem SZ dijelu mogu uočiti manje akumulacije pijeska. Dno jezera je u plićim dijelovima stjenovito, a u dubljim prekriveno ljekovitim muljem.

Temperaturne amplitude u jezeru znatno su izražene (ljeti do 33ºC, a zimi do 5ºC) pa je jezero ljeti toplije od okolnog mora, a zimi hladnije što je posljedica plitkoće jezera. Jezero je nadprosječno slano zbog isparavanja. Ovi ekstremni uvjeti su razlog biološkog siromaštva jezera. Osim planktona, u jezeru nalazimo samo nekoliko vrsta morskih organizama. To su: alge, glavoči, cipli, brancini, nekoliko vrsta školjkaša, puževa, desetonožnih rakova i rakova samaca i posebna vrsta jegulje (kajman ili bižat) koja naraste i do 3 kg.

Plaže i uvale

Okupati se na Dugom otoku iznimno je lako – gdje god se okrenuli čeka vas bistro plavo more koje očarava i mami svojom ljepotom.

Osim čak 25 plaža i uvala u Telašćici, možete pronaći još niz skrivenih uvala s netaknutim ljupkim plažama koje predstavljaju izazov za istraživače, ali i sve one željne privatnosti i mira.

Za više detalja posjetite www.dugiotok.hr.

Ronjenje i ribolov

Istraživanje bogatog podvodnog života i morskih dubina izazov je koji možete iskusiti uz pomoć neke od četiri dugootočke škole ronjenja .

One će vas provesti kroz veličanstveni svijet i odvesti vas na neke od najboljih ronilačkih destinacija srednjeg Jadrana, kao što su otočić Mežanj ili podvodna spilja Brbinjšćica.

Ako ipak želite ostati na morskoj površini, ribolov je izvrsna opcija za upoznavanje s lokalnom tradicijom i morskim svijetom. Postoje opcije jutarnjeg, dnevnog, večernjeg i višednevnog ribolova.

Destinacija ribolova je kornatski arhipelag, na raspolaganju su razne ribolovne tehnike, a delicije koje ulovite domaćini će kasnije pripremiti za vas.

Za više detalja posjetite www.dugiotok.hr.

Saljske užance

Kada brodovi iz Sali uplove u zadarsku luku, donoseći zvuke „tovareće muzike“, to je znak početka Saljske fešte, popularne diljem Jadrana.

Vesela parada, prolazeći ulicama Zadra, poziva sve da se pridruže trodnevnoj fešti u opuštenoj atmosferi. Slijedeće večeri, na Ribarskoj noći u Salima, neodoljive arome pobuđuju apetit posjetitelja.

 

Teško je odlučiti što prvo probati među brojnim specijalitetima poput brudeta, jela od tune i ostalih morskih delicija, u ugodnoj dalmatinskoj atmosferi.

Ljubitelji sporta na svoje će doći zadnjeg dana fešte, koja završava velikom zabavom uz poznate glazbene izvođače. Završetak Saljskih užanci rezerviran je za tradicionalnu “Trku tovarov” i salve smijeha sudionika i promatrača.

Za više detalja posjetite www.dugiotok.hr.

Dugi otok Trail

Trail utrka kroz očaravajuće prizore parka prirode Telašćica i otočja Zadarskog arhipelaga počinje i završava u mjestu Sali, a održava se u proljeće – savršen razlog za posjet Dugom otoku u vrijeme predsezone.

Za više detalja posjetite www.dugiotok.hr.